Sibel Yalçın - Güvenç Konyalı

İçeriğe git

Ana menü:

SİBEL YALÇIN LEZZETİN ADRESİ    Haberin Linki

Türkiye her bir şehrinde ayrı ayrı lezzetler barındıran mutfak olarak çok zengin menülere sahip bir ülke. Bir çok şehrin kendine has lezzetleri var ve bu konuda hepside birbirinden iddialıdır. Uzun zaman önce davet edildiğimiz ama fırsat bulamayıp bir türlü gidemediğimiz.

Güvenç Konyalı da Etli ekmek, Sac Böreği, Bamya Çorbası, Fırın kebap kaburga ve Saç Arası tatlısı ile Konya yöresine ait lezzetlerin sunulduğu doğru bir adres.Sirkecide çok kolay bir ulaşıma sahip trafiğe takılmadan tramvay ile ulaşacağınız bir aile işletmesi. İşletme sahibi Hüseyin Güvenç tüm malzemenin Konya’dan hep aynı tedarikçilerden geldiğini, kalite ve lezzetten ödün vermediklerini söylüyor. Başarılı olmalarını sebeplerinden bir tanesi de bu diye düşünüyorum.Mekan küçük ama sıcak bir ortam olarak hazırlanmış, duvarlarında birçok tanınmış ismin yer aldığı fotoğraflarla sizi karşılıyor.

Hüseyin Güvenç bey ile birlikte tadıma başladığımız ilk yemek Bamya Çiçeği Çorbası idi. En kısa zamanda bu harika lezzeti bende denemek istiyorum. Ayıklama işlemi zahmetli imiş ama bakalım yediğim bu lezzete yakın bir lezzet yakalayabilecek miyim?:)
Sonrasında gelen Etli Ekmek İstanbul’da bu güne kadar yediğim en lezzetli etli ekmekti. Benim Etli Ekmek de favorim bıçak arası:) Bol cevizli salata eşliğinde mükemmeldi.

Fırında Kebap Kaburga daha çatalı değdirir değdirmez liğme liğme yumuşacak bir lezzet. Herkes kuzu eti sevmez ama ben çok severim. Zaten iyi bir kuzu eti iyi ellerde pişince kokmuyor onuda belirtmek lazım.Tabi Konya Mutfağı olur da Sac Arası Tatlısı
olmaz mı? Şerbetli olmasına rağmen çok hafif ve ılık olarak yenilen o kadar yemeğin üzerine hiç ağır gelmeyen bir lezzet.Biz bu lezzetlerin ardından birde Konya Yöresi’nden gelen küflü peynir, tereyağ ile geceyi sonlandırdık. Mütevaziliği, hoş sohbeti ve nefis lezzetler için Hüseyin Güvenç beye teşekkür ederim. Sizlerde en kısa zaman da bu mekanı ziyaret etmelisiniz. Sevgiyle kalın…
 
İçeriğe dön | Ana menüye dön